Ülemiste hingamisteede ägedad viirusnakkused – nohu, köha, kurguvalu, peavalu, palavik – koduse ravi võtted

Ägedad hingamisteede haigused (ÄRH) võivad esineda kõikidel aastaaegadel, kuid sagenevad järsult septembris-oktoobris. Haigestumus jõuab haripunkti veebruaris-märtsis ning vaibub suvekuudeks.

Hingamisteede nakkushaigusi põhjustavad üle kahesaja viiruse. Sagedamini on tegemist rino, paragripi, adeno-, koroona- ja RS-viirusega. Haiguse tekitaja täpne määramine ei ole enamus juhtudel vajalik, kuna viirusest põhjustatud kaebused on sarnased, haigus iseparanev ja ravi ei sõltu konkreetsest viirusest.

NB! Arvestades praegust COVID-pandeemiat palume viirushaiguse sümptomite ilmnemisel jääda koju ja võtta ühendust perearstikeskusega COVID-testile suunamiseks.

Viirused levivad tavaliselt aevastamisel või köhimisel piisknakkusena. Vähemalt samaväärselt levivad need saastunud käte vahendusel. Köhimisel, aevastamisel ja nuuskamisel saastuvad nii käed kui ka kontaktpinnad (ukselingid, telefonid, arvutiklaviatuurid jt) eluvõimelise viirusega. Nakatuda võib, kui pesemata kätega hõõruda silmi, nina või suud. Haiguse peiteperiood on 1 kuni 14 päeva. Ülemiste hingamisteede viirushaigused on tavaliselt nakkavad 1-2 päeva enne sümptomite teket, kuni sümptomite taandumiseni, enamasti u 1.5-2 nädalat.

Ülemiste hingamisteede viirusnakkuse tunnused on üldjuhul nohu, köha, kurguvalu, palavik, pea- ja/või lihasvalu. Paljudel juhtudel põetakse haigus läbi kergelt, väikese palaviku ja eriliste sümptomiteta.

Enamasti piirduvad haigusnähud ülemiste hingamisteedega – nohu, köha ja väike palavik. Harvadel juhtudel võib viirushaiguse tüsistusena tekkida kopsupõletik.

RAVI:

Spetsiifiline ravi ülemiste hingamisteede viirushaiguste puhul puudub!

Ravi põhineb kaebusi leevendavatel käsimüügi preparaatidel, mille osas oskab kõige paremat nõu anda apteeker.

Nohu:

Kui on tugev nohu, ninakinnisus jne, siis peaks loputama nina meresoolalahusega (Humer, Quixx jne), tegema inhalatsioone füsioloogilise lahusega ning vajadusel kasutama dekongestante, ehk nina limaskesta turset alandavaid ninapihusteid (Afrin, Sudafed, Otrivin jne). NB! Alla 2a lastel ei kasutata dekongestante ilma arsti ettekirjutuseta. Vahel kasutatakse limaskesta turse alandamiseks imikutel ja väikelastel tsetirisiini ehk Zyrtecit, selle määrab lapsele vajadusel arst.

Köha:

Köha ja õhupuuduse tunnet võib leevendada jahedama ja niiskema õhuga ruum. Tube peaks tuulutama mitu korda päevas. Vältida võiks pikalt selili lamamist, magamise ajaks võiks peaaluse sättida pisut kõrgemaks. Esmane ravi köha puhul on inhalatsioonid füsioloogilise lahusega. Inhalatsioone võib päeva jooksul teha nii palju, kui soovite, minimaalselt 4-6 x. Apteegis müüakse ka preparaate, mida võib kasutada nebulisaatoriga inhaleerimiseks, sellisel juhul nõustab apteeker kasutamiskordade osas. Köhasiirupid mõjuvad ülemiste hingamisteede limaskestale rahustavalt, mõned lahtistavad röga. Rögalahtisteid on nii looduslikke (luuderohu preparaadid, mürtool jne) kui ka sünteetilisi (ACC, Flavamed jne). Apteeker oskab Teid valiku osas kõige paremini nõustada.

Palavik:

Jooge rohkelt! Kõrgema kehatemperatuuri korral on ka ainevahetus kiirem ja organism vajab rohkem vedelikku. Eelistage vett, aga lubatud on kõik mittealkohoolsed joogid.

Puhake piisavalt! Organism vajab paranemiseks ja taastumiseks ressursse.

Kui palavik tõuseb üle 38.5*C või kui enesetunne on halb, siis võite võtta paratsetamooli, ibuprofeeni, deksketoprofeeni või aspiriini.

Allpool on toodud täiskasvanutel kasutatavad ravimidoosid ja manustamiskorrad.

TOIMEAINE ÜHEKORDNE DOOS MITU KORDA PÄEVAS MAKSIMAALNE PÄEVADOOs
Paratsetamool 500-1000mg 4 4000mg*
Ibuprofeen 400-600mg 3-4 2400mg
Deksketoprofeen 25mg 3 75mg
Aspiriin 1000mg 4 4000mg

*Vanuritel ja maksahaigustega patsientidel maksimaalne päevadoos 2000mg

Laste puhul kasutatakse üle 38.5*C palaviku korral paracetamooli (suposiidina, siirupina, tablettidena) või ibuprofeeni (siirup, tabletid). Annused ja manustamisjuhised sõltuvad lapse kaalust ja on toodud konkreetse preparaadi infolehel.

Peavalu, lihasvalu:

Sageli kaasneb ülemiste hingamisteede viirushaigusele pea- ja/või lihasvalu. Kui see on häiriv, siis võib kasutada samu ravimeid, mis ülaltoodud palaviku alandamiseks.

Piisav puhkus! Rohke vedeliku tarbimine!

NB! Tavapärase ülemiste hingamisteede viirushaiguse puhul ei ole antibiootikumravi tarvis – see ei aita kaebusi leevendada ega mõjuta kuidagi viirust. Antibiootikumravi rakendatakse erijuhtudel, enamasti siis, kui viirushaigus on tüsistunud bakternakkuseks.

Paranemiseni kulub 7–10 päeva, mõnikord ka 14–20 päeva.